Nie żyje prof. Marek Wilczyński

Pan Profesor Marek Wilczyński przez kilkanaście lat bardzo aktywnie współpracował z naszą szkołą, Liceum im. Josephine Gebert w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach k. Krakowa. Placówka ta kształci młodzież pochodzącą często z biedniejszych środowisk, mającą utrudniony start w dorosłość.

W ramach Akademii Siemaszki Imprimis verbum, inicjatywie stworzonej przy Liceum, Pan Profesor wygłosił ponad 40 wykładów przybliżających dzieje i kulturę starożytnego Rzymu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, wczesnego średniowiecza, okresu hellenizmu oraz biografie najwybitniejszych antycznych postaci. W pewnym sensie stał się on fundatorem i promotorem tego przedsięwzięcia, bowiem o jego trwałości zadecydował sukces pierwszego cyklu spotkań, który z wielką pasją Pan Profesor przygotował i poprowadził.

Jego spotkania z młodzieżą były wspaniałym rozwijającym i pasjonującym doświadczeniem bliskości z historią i zarazem człowiekiem, który w swoim powołaniu jest autentyczny. Niezwykła osobowość Pana Profesora, szeroka wiedza, pracowitość, życzliwość, radość wypływająca z kontaktu z młodym odbiorcą, poczucie humoru, sprawiły, że wspólnie spędzony czas na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci. Zawsze czuliśmy się zaszczyceni i dumni, że nasza skromna Akademia stała się forum kontaktu tak wybitnego dydaktyka ze społecznością uczniów z Piekar oraz innych krakowskich szkół zapraszanych do tego projektu.

Panie Profesorze, dziękujemy za niezgłębione pokłady cierpliwości i ciepła, za to, że nigdy Pan nam nie odmówił, za to, że przez wiele lat mogliśmy tak aktywnie współpracować na rzecz popularyzacji historii, którą Pan tak bardzo kochał. Nigdy nie zapomnimy Pana dobra, otwartości, fascynacji przeszłością, szacunku do drugiego człowieka, pokory i konsekwencji w miłości do swojej zawodowej pasji. Pozostanie Pan dla nas Wzorem oraz Przyjacielem i nic nie jest w stanie tego zmienić. Będziemy pamiętać o Panu w modlitwie, będziemy się modlić za Pana rodzinę.

Władze Fundacji im. Ks. Siemaszki oraz Społeczność Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i uczniów Liceum im. Josephine Gebert w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" w Piekarach